T.C. Ýçiþleri Bakanlýðý e-icisleri projesi Bilgi Edinme Ýnsan Haklarý Baþvuru Formu e-mevzuat bilgi sistemi TC Kimlik no sorgulama Resmi Gazete

 

 

 Bulunduğunuz Yer: İlgili Birimler  >>   İlçe Müftülüğü

 
 

 

 Bu içeriği yazdırmak için tıklayın...  Yazı tipini küçültmek için tıklayın.  Yazı tipini büyütmek için tıklayın.

                    

SALİHLİ  İLÇE MÜFTÜLÜĞÜ
 

KURUM AMİRİ Nurullah SADIÇ ( İlçe Müftüsü )
KURUMUN ADRESİ Eski Cami Mah. Atatürk Cad. No:69  Salihli-MANİSA
FAKS  0 (236) 713 2096
TELEFON NO 0 (236) 713 2097
E-POSTA / WEB SAYFASI salihlimuf@diyanet.gov.tr
ÇALIŞAN SAYISI 198 kişi
KURUMDA YAPILAN İŞLER   1 – İlçe müftülüğümüz;  3 Mart 1924 tarihinde 429 Sayılı Kanunla Türkiye  Cumhuriyeti Başbakanlığına bağlı bir teşkilat olarak kurulan Diyanet İşleri Başkanlığımız ile ilçemiz arasında koordinasyonu sağlamakla görevli taşra kuruluşu olarak görev yapmaktadır.

  2 – Başkanlığımız; İslam Dininin inançları, ibadet ve ahlâk esasları ile ilgili işleri yürütmek, Din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevlidir. İlçe müftülüğümüz de taşrada bu görevleri yürüt-mektedir.

 3-  Cami içi ve cami dışı din hizmetleri çerçevesinde; Merkezi sistem vaaz, yüz yüze vaaz programları  ile konferans ve panel programları tertipleyerek,  halkı aydınlatma ve bilgilendirme görevini ifa eder.

4-  İhtiyaç olması halinde uygun görülecek yerlere; cami yapar ve cami yapılmasını teşvik eder, halkımızın ehil kişilerden Kur’anı  ve dini bilgileri öğrenmesini sağlamak üzere Kur’an kursu açılması işlemlerini gerçekleştirir.

5-Başkanlığımızın hac ve umre organizasyonlarına ilişkin, ilçemizdeki hizmetleri tanıtmak ve bu ibadetlerin,  dini gereklere uygun yapılması için ( kayıt, duyuru, seminer  v.b.) çalışmalarda bulunur.

6-İlçemiz merkez, kasaba ve köy camileri ile Kur’an kursu bulunan yerlerde halkımızın din hizmeti ihtiyaçlarını karşılar.

7-Camilerimizde Kur’an kursu olmayan ya da ihtiyaca cevap vermeyen yerlerde “camilerde Kur’an eğitimi” programı düzenleyerek, halkımızın Kur’anı Kerimi ve dini bilgileri ehil görevlilerden öğrenmesini sağlar.

8- 01 Ekim-30 Nisan tarihleri arasında; Kur’an-ı Kerim meali ile Temel Dini Bilgiler dersleri, cami dersleri programı adı altında vatandaşlarımı- za sağlıklı dini bilgi ehil görevlilerce verilir. ( Müftü, Vaiz, Din Görevlileri)

9- Bayan Kur’an kursu öğreticileri  de ; Cumartesi günleri saat:11:30-12:30 arası , 15 günde bir yapılan program çerçevesinde kasaba ve köy camilerimize Cuma namazına müteakip bayanlara vaaz ve sohbet yapmaktadırlar.